K porovnání

Průzkum: Zaměstnance trápí málo odpočinkových a stravovacích zón

2 min čtení

Zaměstnanci a zaměstnavatelé se neshodují v názorech na kancelářské pracovní prostředí. Jak ukázal nedávný průzkum Ipsos přes aplikaci Instant Research pro společnost Scott.Weber Workspace, více než polovina zaměstnanců považuje svůj pracovní prostor za nevyhovující. Nejvíce jim schází místo pro odpočinek a relaxaci. Přitom téměř 80 procent zaměstnavatelů si myslí, že jejich zaměstnanci jsou se zařízením kanceláří spokojeni.

Stále více firem aktivně řeší wellbeing (pocit tělesné a duševní pohody, pozn. red.) svých zaměstnanců, jejich představy o pracovním prostředí se ale od očekávání pracovníků liší. „Moderně smýšlející šéfové si uvědomují to, co říkají snad všechny studie a analýzy. Produktivita zaměstnanců roste, či alespoň neklesá, když mají možnost rychlého odpočinku v relaxační zóně. Pozitivně působí i sdílené designové prostory, které podněcují kreativitu. Bohužel někteří konzervativně uvažující manažeři si myslí, že prostor se stoly a počítači je efektivně využitý a nepracovní prostory jsou zbytečné a vlastně drahé. Opak je pravdou a stále více firem si to už uvědomuje. Tato změna myšlení přichází i s generační obměnou a nástupem mileniálů a generace Z,“ vysvětluje Adam Zvada, zakladatel a CEO společnosti Scott.Weber Workspace.

Tento trend potvrzuje i společnost Cushman & Wakefield, která je jedním z největších poskytovatelů poradenství pro nájemce, investory a developery kancelářských prostor v České republice. „Očekávání zaměstnanců se v uplynulých třech letech významně proměnila. Lidé si více všímají toho, v jakém prostředí pracují a jaké jim přináší možnosti. Kanceláře vnímají jako místo ke kooperaci s kolegy, nikoliv jako prostor, kde si odsedí osm hodin. Tyto požadavky pak stále častěji hrají důležitou roli v situacích, kdy se rozhodují o svých dalších kariérních krocích. Firmy, které preferencím svých zaměstnanců nepřikládají větší význam, riskují, že přijdou o své nejlepší pracovníky ve prospěch zaměstnavatelů, kteří jim jsou ochotni naslouchat a jít s dobou,“ říká Radka Novak, vedoucí týmu pronájmu kancelářských prostor pro region střední a východní Evropy, Cushman & Wakefield.

Celý článek: E15