K porovnání

Nová Zbrojovka: udržitelná čtvrť v Brně

2 min čtení

Nová čtvrť, živá, propojená, moderní, udržitelná část města. To je vize pro Novou Zbrojovku. Není to zrovna málo. Ale možná to na tomhle místě s velkolepou historií ani jinak nejde. Tady to vždycky bylo buď všechno nebo nic.

Historie areálu sahá až do dob Rakouska-Uherska. Po vzniku samostatného Československa Zbrojovka rychle vyrostla do projektu světového formátu a stala se fenoménem. V meziválečném období byla jedním z největších armádních dodavatelů na světě a v brněnské fabrice se vyráběly také letecké součástky nebo automobily – legendární Zetka. Její velkolepý příběh se psal dál i po druhé světové válce. Krátce se zde dokonce vyráběly traktory Zetor, hlavní zaměření však bylo na psací stroje a výpočetní techniku.

Zbrojovka byla jedním z největších zaměstnavatelů v Brně. Každý znal někoho, kdo pracoval ve Zbrojovce. Pak však přišla revoluce a divoké devadesátky a výroba pomalu utichala. Následoval krach, konkurz a poslední směna si pak píchla konec v roce 2006.

O 10 let později, v roce 2016 jsme areál získali my a ze Zbrojovky se stala Nová Zbrojovka. No, získali… Koupili jsme jej společně s J&T Group v dražbě za 707 miliónu korun. Takže to nebylo úplně za hubičku. Nicméně se jednalo o areál, kde stále probíhala výroba, a tedy stále generoval zisk, což není obvyklé. Zároveň jsme cítili obrovský potenciál tohoto místa.

Masterplan je vlastně takovou kuchařkou pro budoucí navrhování budov. Podle ní vznikne zástavba o rozloze více než 550 000 m2, včetně 2 500 bytů, 200 000 m2 kancelářských a 100 000 m2 komerčních a retail ploch a služeb. Pojďme si říct, že nejde o kuchařku pro nějaký bufet, ale spíše pro michellinskou restauraci. Stěžejním pilířem masterplanu Nové Zbrojovky je udržitelnost. Všechny budovy budou plnit novou EU Taxonomii, která definuje ekologicky udržitelné podnikání. Celý areál bude mít propracovaný systém zelených střech s fotovoltaickými panely, které vyrobí až 4 megawatt peaky energie. Samozřejmostí je také zachytávání dešťové vody a její efektivní využití. 30 % všech ploch v Nové Zbrojovce bude tvořit zeleň.

Prostě, během příštích 10 let se tenhle brownfield změní k nepoznání. Vyroste tu inspirativní a moderní čtvrť, místo, kde lidé budou chtít žít i pracovat, ale zároveň se i bavit a relaxovat. Čtvrť, která bude žít, bude dostupná a zároveň bude odpovídat těm nejvyšším standardům.

Zdroj: novazbrojovka.cz

ZVAŽUJETE NOVOU KANCELÁŘ v brně?

RÁDI VÁM POMŮŽEME

Zanechte nám svůj kontakt a připravíme pro vás přehled vhodných kanceláří. Nebo rovnou zavolejte!

Vaše jméno je povinné.
Váš e-mail je povinný. E-mail má neplatný formát.
Telefon má neplatný formát.
Odeslat